Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie (WL) – wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).

WL specjalizuje się w literaturze pięknej (polskiej oraz zagranicznej), ale w swoim katalogu wydawniczym ma również książki edukacyjne – słowniki, leksykony i podręczniki do nauczania przedmiotów humanistycznych. Jest jedynym w Polsce wydawcą dzieł Witolda Gombrowicza. Kreuje i promuje najciekawsze zjawiska literackie oraz najwybitniejszych twórców literatury polskiej i obcej. Wśród autorów związanych z oficyną są polscy nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Wydawnictwo Literackie to jedna z nielicznych firm, które kontynuują tradycję edytorstwa naukowego. Specjalizuje się w opracowaniach krytycznych klasyki polskiej. Do grona autorów i współpracowników WL należą najwybitniejsi znawcy literatury, historii, filmu, teatru.

Na przełomie lat 70. i 80. najpopularniejszą serią wydawniczą WL była Proza Iberoamerykańska, w ramach której ukazywały się książki nie tylko najsłynniejszych pisarzy południowoamerykańskich (Llosa, Fuentes, Márquez), ale i mniej znanych. Inną znaną serią z tego okresu była tzw. „biała seria fantastyki i grozy”. Obecnie do najpopularniejszych serii wydawniczych WL należą m.in.: Seria Dwujęzyczna, Lekcja Literatury, Biblioteka Poezji Młodej Polski, Seria Pary, Seria Pisarze Języka Niemieckiego, Monografie.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *